Извините, этот текст доступен только на “Украинский”.

курси української мови

Мешканці регіону мають можливість безкоштовно пізнавати красу та багатство української мови на базі Ізмаїльського державного гуманітарного університету. Про це інформує Бессарабія.UA.

З 2 березня 2018 року при Центрі української мови і культури діють безкоштовні курси з навчання української мови. Сам Центр є структурним підрозділом університету, головне завдання якого – зміцнення державного статусу української мови у південних районах Одеської області.

Як саме проводяться курси, хто до них долучається та як проходить навчання Бессарабія.UA запитала у доцентки кафедри української мови і літератури, координаторки Центру української мови і культури Марини Делюсто, яка викладає на курсах від самого їх існування — вже п’ять років.

Координаторка в першу чергу зауважила, що Центр діє відповідно до чинного мовного законодавства та координує роботу курсів української мови,  а також надає консультативну допомогу громадянам з мовних питань (лінгвістичної експертизи, державної мовної політики) тощо.

Проте курси – це лише один із напрямків роботи Центру, з-поміж яких – дослідження місцевих українських діалектів. Марина Сергіївна наголосила, що фахівці української мови університету протистоять небезпечному міфові про начебто неукраїнськомовність нашого південнобессарабського регіону, де насправді більшість – понад 40% (ще станом на 2001 рік) є етнічними українцями й носіями живої народної форми нашої державної мови.

Пані Марино, скажіть, на кого розраховані курси та саме чому приділяється найбільша увага під час навчання?

Насамперед курси розраховані на тих, хто зовсім не володіє українською мовою або володіє на початковому рівні. Зазвичай, це люди віком 40-50 років. Тому матеріал курсу включає базові відомості з фонетики, лексики, граматики, стилістики української мови. Звичайно розглядаємо й питання культури усного та писемного спілкування українською. Найбільшу увагу приділяємо формуванню орфографічних та орфоепічних навичок. Але, мабуть, найголовніша наша мета, навчити слухачів спілкуватися українською мовою, подолати бар’єр не лише недостатніх знань її структурних рівнів, а іноді просто невпевненості, побоювання помилитися. Ми вчимо насамперед не боятися спілкуватися і водночас постійно самовдосконалюватися у володінні мовою, користуватися надійними та достовірними довідковими джерелами.

Також Марина Делюсто наголосила на тому, що під час занять вивчається правопис 2019 року. Оскільки більшість слухачів вивчає мову майже з нуля, для них зміни навіть не помітні. А ті, хто вже володіє українською мовою, але вивчав її за застарілими нормами, обов’язково ознайомлюються зі змінами мовних норм, передбаченими «Українським правописом» 2019 р.

Чи всі бажаючі можуть записатися на курси та чи обмежена кількість слухачів ?

 На жаль, кількість обмежена. Ми не можемо задовольнити освітні потреби всіх охочих з різним базовим рівнем знання мови, з різними потребами щодо рівня знань після закінчення курсів, оскільки вони безкоштовні, плату за навчання ми не беремо – працюємо як волонтери.

Набір слухачів на курси розпочинається на початку навчального року – у вересні. Заявку на курси  можна залишити за адресою м. Ізмаїл, вул. Рєпіна, 12, каб. 309 або за допомогою гугл-форми за посиланням.  Потім за допомогою анкетування бажаючих, викладачі кафедри української мови і літератури визначають рівень їх володіння українською мовою, на основі якого затверджується відповідна програма курсу, який триває пів року – з жовтня по травень, заняття проводиться щосуботи та триває 2 академічні години (1 пару).

 Яку максимальну кількість слухачів ви можете зарахувати на курси?

 Зазвичай на курси набирають одну групу до 20 осіб. Однак, були й винятки — у 2021 р. на курсах української мови навчалося одразу 32 особи, яких було розподілено на  2 групи (одна – викладачі ІДГУ, які вирішили підвищити рівень володіння державною мовою, друга – інші особи). Цьогоріч навчання завершили 17 чоловік.

Пані Марино, чи бували у вас труднощі у роботі зі слухачами?

Так, труднощі виникають в окремих слухачів на початку занять у зв’язку з опануванням дистанційної платформи Google Meet. Крім того, не всі мають відповідні сучасні технічні засоби, є й такі, кому просто не зовсім зручно працювати онлайн. Також траплялися технічні збої, були вимкнення електрики. Але у процесі навчання ці труднощі долаємо.

Наразі заняття проводяться в режимі онлайн, однак раніше – до війни та пандемії, курси проводились у стінах університету.

 Якщо це безоплатні курси, то за чий рахунок фінансуються залучені викладачі?

Викладачі працюють на волонтерських засадах. Чому ми це робимо? Це річ екзистенційна. Є купа причин. Тому що мусимо, і це необхідно для України, для її громадян, а також відчуваємо внутрішній імпульс до цього. Звісно, фінансування значно поліпшило б нашу роботу, умови праці, зокрема матеріально-технічні умови, відтак – результативність, і ми сподіваємося на це.

Наостанок Марина Сергіївна наголосила, що Центр тісно співпрацює  з Національною академією наук України, зокрема з Інститутом української мови, директором якого є, до речі, наш краянин, професор, почесний професор ІДГУ Павло Юхимович Гриценко, а також з нашими закордонними колегами.

 Зазначимо, що після закінчення курсів слухачі отримують сертифікат про вивчення української мови від ІДГУ та Інституту української мови НАН України.
Бессарабія.UA бажає Центру української мови і культури успіхів, вдячних слухачів та гідного фінансування.