замор риби

Екологи зафіксували масовий замор риби  у Білгород-Дністровському районі на Одещині. На окремих ділянках узбережжя кількість загиблої риби становить 6-8 особин на один квадратний метр. Що призвело до такої екологічної катастрофи — розбиралися на місці подій кореспонденти Новини.LIVE

Загадковий і вибірковий замор риби

Майже щорічно екологи констатують цвітіння водоростей, розмноження небезпечного для фауни планктону та нестачу кисню у багатьох водоймах. Це призводить до масштабного замору риби. Але зазвичай це відбувається пізніше, наприкінці липня та в серпні.

«Викидає багато риби на берег, більшу частину вже прибрали. Зараз її набагато менше», — запевняє місцевий мешканець Ігор, якого ми зустріли на одному з центральних пляжів.

Але цього разу всіх здивувало, що загинув лише один вид риби, яку викидає на берег.

Завдяки невеликим глибинам, сприятливим температурам і хорошій кормовій базі, в лимані існують умови для життєдіяльності різних видів риби, як морської, так і прісноводної. Тут можна зустріти кефаль, саргана, севрюгу, оселедця, білугу, тюльку, бичок, плотву, сома, судака й окуня. Але на березі на двох пляжах у Білгород-Дністровському та в Шабо ми побачили лише карася.

«Зазвичай першою гине тарань. А цього виду серед трупів немає. Можливо, є трохи бичка. Тобто варіант з сірководнем та отруєною водою відпадає», — вважає рибалка Андрій.

Збирають рибу власноруч

Страждають не лише аккерманці та відвідувачі пляжів. Це важкий удар для підприємців, які власноруч щодня збирають десятки кілограмів рибних трупів, аби врятувати свій бізнес.

«Вимушені самі наймати людей, збирати мор і потім закопувати. Лише сьогодні зібрали вісім величезних пакетів — це мінімум 30 кг. І так щодня! Ви ж чуєте цей неприємний запах. У нас просто немає іншого вибору», — зазначає переселенець В’ячеслав, який орендує заклад на узбережжі.

Загинули тільки сріблясті карасі

Державна екологічна інспекція Південно-західного округу теж підтверджує факт замору сріблястого карася. Його задокументували та відібрали проби води для подальшого лабораторного дослідження.

В інтерв’ю нашим журналістам причиною  у Держекоінспекції назвали вибухи.

«Минулого тижня представники рибного патруля виїжджали на місце та проводили дослідження. Якихось серйозних порушень щодо стану води не знайшли й дійшли висновку, що причиною може бути вибухи мін у лимані. Це могло оглушити рибу», — повідомила в телефонній розмові Марія з Держекоінспекції.

Між тим начальник екологічної інспекції Південно-Західного округу Олексій Радик в інтерв’ю місцевим виданням назвав замор «природним явищем«.

Рибу прибиває з сусідніх берегів

Еколог і голова громадської організації «Зелений лист» Владислав Балінський озвучив ще одну версію: рибу може прибивати з іншої сторони лиману, де наявні серйозні проблеми з очисними спорудами.

«Враховуючи масовість явища, на мою думку, причина у заморі екологічна. Це, на жаль, звичайний процес, що відбувається щорічно. Річ у тім, що в Дністровський лиман скидають стоки з багатьох очисних споруд, особливо з боку Теплодара. Тут потрібно ретельніше діяти місцевим громадам. А в Білгород і Шабо, тобто до іншого берегу, прибиває через напрямок вітру», — повідомив еколог.

Депутати звинувачують браконьєрів

Один з депутатів Білгород-Дністровської міської ради Максим Мазуренко на своїй сторінці у фейсбук поділився ще однією версією  загадкового замору сріблястого карася.

Додамо, що три тижні тому під час проведення одного з рейдів працівники відділу водної поліції Білгород-Дністровського району та держекоінспекції Південно-Західного округу виявили порушника правил любительського та спортивного рибальства в районі села Прибережне. Він зловив з надувного човна сітками по 8 кг карася, тарані й хамси, та ще близько п’яти видів риби і креветки. А це, як вказано у протоколі, збитки для держави майже на мільйон гривень.

Отже, остаточної відповіді на питання немає. А поки кілограми риби викидає на берег щодня.