Дев’ятого березня Ізмаїл із робочим візитом відвідали директор обласного департаменту охорони здоров’я Наталія Одарій-Захар’єва та головний лікар Одеської обласної станції переливання крові Михайло Бартко. Обласні гості із студентами Білгород-Дністровського медично-фахового коледжу мали можливість ознайомитися із приймальним відділенням центральної міської лікарні, консультаційно-діагностичним відділенням Дунайської обласної лікарні, спеціалізованим будинком дитини і централізованою клініко-діагностичною лабораторією Ізмаїльської ЦМЛ. Про це повідомляє інтернет-видання «Бессарабія.UA».

Після урочистих заходів журналістам нашого інтернет-видання вдалося поспілкуватися з Наталією Одарій-Захар’євою та отримати відповіді на найболючіші питання у сфері медицини Одеського регіону.

Кампанія з вакцинації

Як вже повідомлялося, з п’ятниці, 25 лютого, в Одеській області стартувала кампанія з вакцинації від COVID-19. І вже до вечора 8 березня в регіоні щеплено проти коронавірусу 850 осіб. Одеська область отримала майже 26 тис. доз вакцини AstraZeneca (Covishield). Вакцина розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською компанією AstraZeneca.

На минулому тижні вакцинація проводилася силами чотирьох мобільних бригад в Чорноморську, Овідіополі, Білгороді-Дністровському та Одесі. У п’ятницю, 5 березня, завершили навчання інші мобільні бригади, яких в Одеській області всього 10. Вже з суботи вони почали роботу у віддалених куточках Одеської області. В той же день проводилася вакцинації північної частини Одеського регіону на базі Подільської центральної районної лікарні. У неділю вакцинація проходила в Біляївському районі і Теплодарі.

Третього березня співробітники департаменту охорони здоров’я також пройшли вакцинацію. Як запевнила очільниця департаменту, всі почувають себе добре. Очікують на повторне щеплення через 28 днів.

«Багато спеціалістів говорять, що вакцина дає зріст антитіл у організмі людини. Оце і перевіримо  через тиждень за допомогою ІФА-тестування», – пообіцяла Наталія Вікторівна.

Нагадаємо, що з вівторка, 9 березня, розпочато вакцинацію в Ізмаїлі. Всього до міста прибуло 500 флаконів вакцини, розрахованих на щеплення 5000 містян. Важливо, що вакцинація проходить добровільно. Першими вакцинацію пройшли головні лікарі медзакладів Ізмаїла, медики та журналісти місцевих ЗМІ. Серед них – журналіст Бессарабія.UA. За інформацію Н.В. Одарій-Захар’євої, в Ізмаїлі почали роботу дві мобільні бригади в Дунайській обласній лікарні та міській поліклініці.

Доля райлікарень

Як вже відомо, реформування медицини в Україні триває з 2010 року. Зараз всі заклади отримають кошти на зарплатню, медикаменти та харчування від Національної служби здоров’я України. У обласного департаменту охорони здоров’я зараз обмежена можливість у фінансовій допомозі  медичним закладам регіону. Це можна зробити тільки у межах обласної програми «Здоров’я Одещини».  Вона  передбачає підтримку тих медзакладів, які будуть фінансово неспроможні себе забезпечити. Це передусім комунальні заклади (наприклад, судмедекспертизи, паталогоатомічні бюро, Одеський обласний центр громадського здоров’я).

Але такі умови реформування не завадять департаменту займатися оптимізацією, щоб на сьогодні мати економію бюджетних коштів. Насамперед це стосується спеціалізованих будинків дитини, яких було два – в Білгороді-Дністровському та Ізмаїлі.  В структурі департаменту охорони здоров’я залишився тільки ізмаїльський спецзаклад, тому що він відповідає всім нормам чинного законодавства. В Білгороді-Дністровському майже 200 співробітників та сам спецзаклад перейшли на баланс департаменту соціальної та сімейної політики Одеської облдержадміністрації.

 «Втіливши в життя цю реорганізацію, ми  зекономили. Маємо до кінця року кошти на харчування, медикаменти вихованцям та зарплатню  співробітникам Ізмаїльського  спеціалізованого будинку дитини», – повідомила Наталія Вікторівна.

Закриття трьох відділень Дунайської лікарні – вірне рішення?

Наприкінці травня минулого року в Дунайської обласній лікарні закрили три відділення – психіатричне, туберкульозне-легеневе та променевої терапії. Ми поцікавилися у Наталії Вікторівни, що показала практика після ліквідації цих відділень в Ізмаїлі. На думку директора департаменту, це було виважене і актуальне на сьогодні рішення, оскільки туберкульозний пакет від НСЗУ отримав тільки Одеський обласний центр соціально значущих хвороб, єдиний в області. Обіцяний спецтранспорт для перевезення хворих туберкульозом вже з’явився. На професійне свято медиків Одеська єпархія подарувала обласному центру соціально значущих хвороб новий автомобіль швидкої допомоги.

Що стосується психіатрії, то в регіоні мають залишитися тільки два медзаклади цього напрямку – Одеській обласний медичний центр психіатричного здоров’я та Одеська обласна психічна лікарня № 2 в Олександрівці Лиманського району.

«На сьогоднішній день пакет медичних послуг НСЗУ передбачає кошти на лікування лише гострих  психічних захворювань. А що ми маємо зараз? Хронічних хворих, які в нас роками знаходяться. Ці люди мають бути під егідою соцзахисту, бо отримають пенсії. Саме із соцзахисту будуть виділятися кошти на геріатричні будинки для таких хронічних хворих.  В медицині виділення коштів на це не передбачається. Тому ми скоротили психіатричне відділення в Ізмаїлі, бо там було всього дев’ять хронічних хворих, в яких, до речі, є опікуни.

До департаменту соціальної та сімейної політики ОДА ми перевели Одеську обласну  психіатричну лікарню № 3, розташовану в Заводівці Березівського району. Психлікарня в Білгороді-Дністровському теж очікує оптимізації. Хронічні хворі перейдуть під соцзахист, а гострі –  до Одеського обласного медичного центру психіатричного здоров’я», –  розповіла директор департаменту.

За її словами, всі сучасні приймальні відділення, що будуються в медзакладах Одещини, розраховані і на надання допомоги гострим психічних хворим. В цих відділеннях передбачені палати інтенсивної терапії. Першу невідкладну допомогу можуть надати там. А на ранок стане зрозуміло, чи поїде хворий до психлікарні, чи йому вже надана необхідна допомога.

Після тривалого спілкування з журналістами нашого інтернет-видання Н.В. Одарій-Захар’єва повідомила приємну новину. У вівторок в Одеській області розпочалась кампанія з профілактичних медичних оглядів для осіб, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи.

Першим пунктом призначення став саме Ізмаїл, де вже вчора зранку чорнобильці змогли пройти КТ та обстеження (загальні аналізи крові та сечі, КТ, МРТ, УЗД, ЕКГ, РГ). В цю програму, яка розроблена департаментом, також входить перелік пільгових рецептів на медикаменти в разі, якщо знадобиться направлення в стаціонарні відділення вторинного та третинного рівнів, включно з реабілітацією та стоматологічною допомогою.