інклузівний центр

Весь цей час колектив ІРЦ поповнювався справжніми ентузіастами, досвідченими й талановитими майстрами своєї справи. Незалежно від віку та досвіду, вони постійно навчаються, підвищують свій фаховий рівень, діляться та обмінюються досвідом з колегами. Про це повідомляє Бессарабія.UA з посиланням на Арцизьку громаду.

В Україні вже декілька років практикується інклюзивна освіта. І флагманами цього процесу є інклюзивно-ресурсні центри.

Арцизький ІРЦ утворено з метою забезпечення прав осіб з особливими освітніми потребами на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти та інших закладах освіти, які забезпечують здобуття освіти, шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи та забезпечення їх системного кваліфікованого супроводу.

Постійними відвідувачами центру є діти від 0 до 18 років та їх батьки.

«Якщо дитина з якихось незрозумілих причин дуже важко засвоює програму у садочку або школі, дуже довго адаптується, не може більше кількох хвилин всидіти на місці, погано розуміє, що їй кажуть, не виконує словесні інструкції, тоді це дзвіночок для батьків, що треба прийти та проконсультуватися зі спеціалістами», – зазначає директор «Арцизького інклюзивно-ресурсного центру» Тетяна Парпуланська.

Також до центру періодично звертаються і педагогічні працівники – вчителі, вихователі, асистенти вчителів (вихователів), методисти, керівники освітніх закладів, у яких є інклюзивні класи або групи.

Основною послугою ІРЦ, яка раніше була в компетенції ПМПК, є проведення комплексної оцінки розвитку дитини. Це дозволяє визначити потенційні можливості та освітні потреби дитини.

Під час комплексної оцінки визначаються наявність чи відсутність особливих освітніх потреб у дитини, напрями, рівень та обсяг підтримки в освітньому процесі, у тому числі обсяг психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, які надаються особам з особливими освітніми потребами у закладах освіти. Фахівці центру надають рекомендації щодо складення, виконання, коригування індивідуальної програми розвитку в частині надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, змісту, форм та методів навчання відповідно до потенційних можливостей дитини, створення належних умов для навчання залежно від порушення розвитку (доступність приміщень, особливості облаштування робочого місця, використання технічних засобів тощо), надаються рекомендації щодо надання підтримки в освітньому процесі для дітей, які зазнали психологічної травми.

За результатами засідання складається висновок про комплексну оцінку.

«У цьому висновку міститься загальна оцінка окремих компонентів розвитку – фізичного, мовленнєвого, інтелектуального, емоційно-вольової сфери, навчальної діяльності. За цими параметрами оцінюються здібності, компетенції дитини на цей час. У висновку прописуються рекомендації учасникам освітнього процесу: що треба робити вчителю, дефектологу, логопеду, психологу, батькам, щоб дитина успішно інтегрувалася в соціум», – пояснює Тетяна Парпуланська.

На відміну від ПМПК, інклюзивно-ресурсний центр не лише проводить комплексну оцінку розвитку дитини, але й надає корекційно-розвиткові послуги, консультує та навчає батьків, які постали перед особливими труднощами дітей, як їх виховувати.

«У центрі працюють практичні психологи, логопеди, вчителі-дефектологи. Має бути ще й фахівець з фізичної реабілітації, однак в Арцизькому ІРЦ ця вакансія поки залишається відкритою. Всі інші спеціалісти вже проводять корекційні заняття з дітьми – як індивідуальні, так і групові. Ці заняття, як і решта послуг центру, безкоштовні та організуються за попереднім записом», – розповідає Тетяна Парпуланська.

Також фахівцями центру постійно проводяться семінари, майстер-класи, тренінги, обмін досвідом. Наприклад, щодо того, як встановити контакт з дитиною з особливим освітніми потребами, як скорегувати її небажану поведінку, як мотивувати її до навчання і таке інше. За необхідності спеціалісти ІРЦ можуть брати участь у засіданнях педагогічної ради, у батьківських зборах.

Для того, щоб записатися на консультацію до Арцизького ІРЦ, потрібно зателефонувати за номером 0986828976. Сам центр розташований за адресою: м. Арциз-2, вул. Калмикова, 44.

Підписуйтесь на наш канал у телеграм і читайте новини у зручний для вас час.