повістка

У рамках проведення загальної мобілізації в державі, яку продовжено Указом Президента України №757/2022 до 19 лютого 2023 року, проводяться спеціальні заходи, зокрема, призов військовозобов’язаних до лав Збройних сил України. Тож повістку може отримати будь-який чоловік віком від 18 до 60 років. Про це йдеться у роз’ясненні Одеського обласного центру комплектування та соцпідтримки щодо порядку вручення повісток військовозобов’язаним, передає Бессарабія.UA.

Відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни України під час мобілізації зобов’язані з’являтися за викликом до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення їх облікових даних та визначення їх призначення на особливий період.

Законодавством на сьогодні не визначено порядку, де можна чи не можна вручати повістку. Фактично її можуть вручити, як запевняють в Одеському обласному ТЦК та СП, особисто в руки у будь-якому місці: на вулиці, блокпосту, робочому місці, за місцем проживання.

Вручати повістку може представник органу місцевого самоврядування, керівник підприємства, установи, організації, де працює військовозобов’язаний, управителі багатоквартирних будинків. Також повістки можуть вручати безпосередньо посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Для того, щоб вручити повістку, насамперед необхідно встановити особу, якій вона вручається. У воєнний час усі громадяни повинні завжди носити з собою документи та у разі запиту надавати їх для перевірки уповноваженій особі. Такими уповноваженими особами є представники Національної поліції України.

Повістка має бути вручена особисто. Якщо особа відмовляється від отримання повістки, складається акт про відмову від отримання повістки із підписами уповноважених осіб та свідків, який вручається військовозобов’язаному під підпис.

Звертаємо увагу, що вручення повістки не означає, що особа одразу ж відправиться на навчання чи тим більше на фронт. Це насамперед робиться для уточнення облікових даних.

Існує декілька видів повісток:

  1. Повістка для уточнення даних.

Ці повістки вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаних, місце роботи тощо.

  1. Повістка на проходження військово-лікарської комісії.

Ця повістка за підписом начальника РТЦК та СП зобов’язує пройти медичне обстеження. До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного.

Після медкомісії у цій картці буде вказаний висновок військово-лікарської комісії про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби.

  1. Повістка для призову на строкову військову службу.

Ця повістка передбачає призов на строкову військову службу.

На даний час такі повістки не видають, адже  наразі призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань НЕ проводиться через загальну мобілізацію.

  1. Мобілізаційне розпорядження.

Ця повістка вручається військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнано придатним до проходження військової служби.

Повістка (розпорядження) має бути правильно заповнена і підписана начальником територіального  центру комплектування.

У будь-якій повістці мають бути вказані:

 – прізвище, ім’я та по батькові, рік народження та адреса проживання військовозобов’язаного, вид повістки,  дата, час та адреса, куди необхідно з’явитися;

уточнення щодо необхідних документів;

– назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника ТЦК та СП.

Неявка на виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки карається адміністративним штрафом або кримінальною відповідальністю.

В разі неприбуття за викликом по першому або другому виду повістки до ТЦК та СП особі загрожує адміністративний штраф у розмірі: за перше порушення – від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1700-3400 грн), а в разі повторного порушення протягом року  – від 200 до 500  неоподаткованих мінімумів доходів громадян  (3400 – 8500 грн).

За ігнорування повісток третього або четвертого виду військовозобов’язаному загрожує кримінальна відповідальність та покарання у вигляді обмеження волі до 3 років, або позбавлення волі від 3 до 5 років.