акустичный мониторинг

З метою виявлення в Тарутинському степу рідкісних рукокрилих та гризунів, а також багатьох птахів, науковці провели дослідження, використовуючи прилади акустичного моніторингу. Про це повідомляє Бессарабия.UA з посиланням на Rewilding Danuba Delta.

Дослідження проводилися в рамках партнерського проєкту «Оцінка впливу відновлення на біорізноманіття за допомогою акустичного моніторингу», що фінансується Програмою «Ландшафти під загрозою».

Слід зазначити, що Тарутинський степ є одним з небагатьох збережених степових ділянок в Україні та Європі. Він є домівкою для багатого біологічного різноманіття. Тут зустрічаються рідкісні птахи та тварини, що охороняються на національному та міжнародному рівнях, а саме: лелека чорний, огар, канюк степовий, підорлик малий, сова болотяна, борсук європейський, ховрах крапчастий.

Навесні та влітку цього року команда експертів «Rewilding Ukraine» встановила в степу декілька спеціальних приладів акустичного моніторингу, які були надані Британським орнітологічним трестом для дослідження біорізноманіття регіону.

Положення приладів декілька разів змінювали, щоб отримати дані на різних ділянках степу: на відкритих трав’янистих рівнинах, у балках, що заросли деревами й кущами, та в акліматизаційному вольєрі, де мешкають куланиєвропейські лані й бабаки.

«Акустичний моніторинг – сучасний метод дослідження, у якому тварин на певній території виявляють та визначають за допомогою звуків, які вони видають. Потім штучний інтелект звіряє отримані звукові записи із бібліотекою, яка налічує дані про тисячі видів. Дуже цікаво розшифровувати записи приладів та дізнаватися про присутність у степу найменших тварин, яких доволі складно виявити та ідентифікувати іншими методами», – розповідає Михайло Нестеренко, виконавчий директор «Rewilding Ukraine».

У поточному році за результатами дослідження в Тарутинському степу були виявлені: кажан пізній, нетопир лісовий, вухань звичайний, вечірниця руда, лилик двоколірний, нічниця Брандта та інші види. Всі вони внесені до Червоної книги України, а також охороняються різними міжнародними документами. З комахоїдних ссавців були зафіксовані бурозубка мала й бурозубка звичайна, з гризунів – пацюк мандрівний та маленька соня – ліщиновий вовчок. Остання знахідка є цікавою, але потребує перевірки.

«Коли потрапляєш у степ, з початку здається, що тут мало хто живе. Але якщо спокійно почекати та бути уважним, можна побачити та, навіть, сфотографувати багатьох місцевих мешканців: птахів, ссавців, плазунів, не кажучи вже про численних комах. Але сучасні наукові методи, такі як акустичний моніторинг, дозволяють дізнатися про потайних, нічних та найменших тварин. Нетопир звичайний та нетопир-карлик, що є найменшими рукокрилими Європи, такі маленькі, що можуть сховатися у сірникову коробку», – розповідає біолог Максим Яковлєв, який проводив дослідження.

Окрім того, команда Rewilding Ukraine разом з місцевими партнерами відновила пошкоджені ділянки степу, а також повертає до степу великих травоїдних тварин, як-от: куланлань європейськабайбак степовий тощо.

Слід зазначити, що дані, отримані в результаті моніторингу, підтверджують цінність Тарутинського степу, його значущість для збереження тваринного світу та надають додаткових підстав для створення тут в майбутньому природоохоронного об’єкта з більш посиленим режимом охорони. Окрім того, акустичний моніторинг досить добре себе зарекомендував як метод наукового дослідження. Він може допомогти закрити «білі плями» з вивчення тваринного світу й на інших ділянках українського Придунав’я.

Підписуйтесь на наш канал у телеграм і читайте новини у зручний для вас час.