Дійсним керівником православного приходу Свято-Покровського храму селища Сарата залишається протоієрей Православної церкви України (ПЦУ), настоятель храму Владислав Шіман. Незаконна реєстрація права приватної власності на будівлю храму за Одеською єпархією Української православної церкви (УПЦ) (московський патріархат), на церковне майно скасована.

Як відомо, 26 січня 2019 року православна релігійна громада Свято-Покровського храму переважною більшістю голосів прийняла рішення про перехід до Православної церкви України. Після цієї події представниками та юристами Одеської єпархії УПЦ (МП), шляхом внесення змін до держреєстрів, здійснено спроби привласнення будівлі храму та заміни настоятеля православного приходу протоієрея Владислава Шіман на протоієрея Миколу Аратовського.

Скоріш за все, дії по переведенню Саратського храму у власність УПЦ (МП) готувалися її представниками ще до того, коли релігійна громада прийняла рішення про перехід до об’єднаної церкви. Про це свідчить дата виготовлення технічного паспорту на будівлю храму, а саме – 11 січня 2019 року, виробник паспорту – ФОП Петренко. Готувалися ці дії без урахування думки громади, а також необхідного в такому випадку рішення селищної ради. Отже, 4 березня Одеською єпархією УПЦ (МП) до Єдиного державного реєстру надані документи на реєстрацію права власності на будівлю Свято-Покровського храму. І вже 6-го березня були внесені зміни до держреєстру, згідно з якими споруда стала їх власністю.

Але між цими двома датами, а саме 5 березня, на виконкомі селищної ради частина вірян Української православної церкви (МП) смт Сарата, не згідних з переходом більшості релігійної громади до Православної церкви України, на чолі з владикою Московського патріархату Діодором, який, напевне, знав про дії своєї єпархії по відношенню до храму, просили селищну раду виділити їм приміщення недільної школи задля задоволення своїх релігійних потреб.

Враховуючи плани і дії єпархії щодо незаконного привласнення храму, є підозра, що це прохання також було заплановане на рівні єпархії та мало на меті позбавити релігійну громаду ПЦУ обох приміщень. 20 березня держреєстратором Сергієм Манютою, з перевищенням повноважень та порушенням низки законів України, внесені зміни до держреєстру, згідно з якими керівником релігійної громади Свято-Покровського храму замість Владислава Шімана став Микола Аратовський.

23 березня, у поминальну суботу, після молебну на кладовищі, віряни УПЦ (МП) на чолі з «новопризначеним» настоятелем храму, а також благочинним УПЦ МП Саратського благочиння Миколаєм Костовим та юристом Одеської єпархії Оксаною Колотенко намагалися звершити молебень в приміщенні церкви, під час якого була б спроба оголосити незаконне рішення про реєстрацію права власності на храм за Одеською єпархією УПЦ МП. Тобто з  того моменту храм не належав би громаді селища Сарата, яка його будувала, а був би у власності безпосередньо Одеської єпархії. Крім того підступно усувався з посади священник, що очолював будівництво храму.

Завдяки діям небайдужих прихожан Свято-Покровського храму ПЦУ, представникам єпархії не вдалося здійснити свої наміри. Після цих подій парафіяльною радою та прихожанами Свято-Покровського храму смт Сарата Православної Церкви України було прийнято рішення про цілодобову охорону храму.

Зазначимо, що всі ці дії представників Московського патріархату по відношенню до нашого храму суперечать законодавству України, згідно з яким заборонено вчиняти будь-які дії щодо зміни права власності на церковне майно під час процедури переходу із однієї юрисдикції до іншої. У нашому ж випадку реєстрація Свято-Покровського храму у власності Одеської єпархії УПЦ МП взагалі відбувалася у шахрайський спосіб, бо реєстрація права власності на нерухоме майно на основі лише одного технічного паспорту, згідно законодавства України, можлива лише для приміщень, побудованих до 1992 року. А Свято-Покровський храм в Сараті побудований у 2003 році.

На всі ці незаконні дії настоятелем храму Владиславом Шіманом була подана скарга до Міністерства юстиції України. Скарга прийнята до розгляду та Наказом Міністерства юстиції України від 16 квітня 2019 року задоволена в повному обсязі, а саме реєстраційні дії, у зв’язку з якими був замінений настоятель нашого храму в Єдиному державному реєстрі, скасовані, державному реєстратору Манюті Сергію Васильовичу, що вносив ці зміни в порушення низки законів України, доступ до Єдиного державного реєстру заблоковано строком на три місяці.

Незаконна реєстрація права приватної власності на будівлю храму за Одеською єпархією УПЦ (МП), яка була здійснена на основі лише одного технічного паспорту об’єкту, та в порушення Закону про перехід релігійних громад, під час якого заборонено вчиняти будь-які дії щодо зміни права власності на церковне майно, також скасована Наказом Міністерства юстиції України від 17 квітня 2019 року.

На даний момент парафіяльна рада Свято-Покровського храму Сарати Православної Церкви України проводить всі необхідні юридичні дії, які унеможливлять у майбутньому будь-які спроби зазіхань на споруду із боку Московського патріархату.