Друге лютого для освіти Саратщини – фатальний день. Бо в Саратській ОТГ депутати селищної ради вдруге проголосували за ліквідацію Будинку дитячої творчості та Центру професійного розвитку педагогічних працівників. Про це інформує інтернет-видання «Бессарабія.UA».

В жодному ЗМІ, що постійно висвітлюють діяльність новоутвореної Саратської селищної ради, не з’явилося згадки про те, що частина депутатів  одностайно вийшла із зали з публічною заявою: «Ми не бачимо більше сенсу брати участь у сесії».  Тому цю неабияку подію треба пояснити нашому читачеві.

Турбота про дітей Саратської громади у вимірі «ОПЗЖ»

Що ж сталося насправді на сесії Саратської селищної ради другого лютого? Як стало відомо нашому інтернет-виданню,  за питання ліквідації вищезазначених закладів проголосували у повному складі представники партії «ОПЗЖ». Звичайно, вирок позашкільній освіті та науково-методичному центру винесла й провладна політична сила «Наш край».

Зазначимо, що в передвиборчій програмі  політичної сили «Опозиційна платформа – За життя» чітко прописувався основний напрямок діяльності – відстоювання прав дітей на дошкільну, шкільну та позашкільну освіту, на безкоштовне харчування та відпочинок. До того ж, опозиційники обіцяли виборцям достойну оплату праці та безтурботну старість.

Невже депутати за рахунок дітей вирішили заощадити бюджетні кошти? Хіба необхідне фінансування для збереження комунальних закладів неможливо вивільнити шляхом скорочення численності апарату селищної ради?

Ні, в цій ситуації переважив власний добробут можновладців. А загальновідомою істиною «хто не вкладає в освіту і науку – не має майбутнього» керівництво громади знехтувало.

Чому коаліція із партій «ОПЗЖ» і «Наш край» в Саратській ОТГ  дозволила,  аби з лютого діти громади безконтрольно блукали по закутках населених пунктів? Про яку здорову молодь ви, представники громади, говорите, якщо голосуєте за ліквідацію дитячих гуртків? Так, зробили добру справу. Перевели деякі гуртки на баланс будинків культури. Але хто від цього залишився у виграші? Колишні співробітники Будинку дитячої творчості розпорошені по селах. Вони працевлаштовані, але з істотно урізаною зарплатнею, втратою педагогічного стажу…

Таким чином, в Саратській ОТГ не просто перевели гуртки до сфери культури. В громаді ліквідували цілу ланку освіти – позашкілля, організація роботи якої була однією з кращих в області!

А хто ж тепер буде централізовано контролювати діяльність цих гуртків? Хто приводитиме з учнями масові заходи (конкурси, виставки, олімпіади, змагання) районного, обласного та всеукраїнського рівнів, яких безліч? На кого буде покладений обов’язок забезпечувати підвищення  професійного рівня керівників гуртків, здійснювати науково-методичний супровід? Одна людина в управлінні освіти, яка буде відповідати за професійний розвиток педагогічних працівників та організацію дитячої творчості? Для одного фахівця це надскладне завдання!

Питань багато, але жодної конкретної відповіді від керівництва громади….

 Ліквідація, або Перші кроки турботи про фахівців освітньої галузі

Науково­-теоретична, методична підготовка педагогічних кадрів – процес довготривалий, складний і динамічний. І провідна роль у цьому належить методичній службі, яка супроводжує цей процес.

«Бессарабія.UA» вже розповідала, що Саратський район першим в Бессарабії створив власний Центр професійного розвитку педагогічних працівників. На сьогоднішній день Саратська ОТГ – перша в Одеській області, яка цей центр ліквідувала. Хіба з ліквідації закладів та скорочення людей має починати свій шлях новоутворена територіальна громада?

В вересні 2020 року керівником закладу стала Марія Караулан, яка до цього очолювала районний методичний кабінет, починаючи з 2004 року. Учитель-методист, відмінник освіти України, вона чітко розуміє, яку загрозу несуть такі реорганізаційні процеси в освітній галузі.

«Система методичної роботи має глибоке коріння. Методична служба завжди ставила і вирішувала питання, виходячи з потреб системи освіти і, перш за все, учнів та їх учителів.

Але хтось нав’язав хибну ідею, що всіма питаннями організації і проведення методичної роботи зможуть займатися вчителі за відповідну доплату. Хочу наголосити на тому, що у вчителя достатньо своїх обов’язків, щоб надавати учасникам освітнього процесу якісні освітні послуги, особливо при реформуванні освіти.

Сьогодні, починаючи з планування, адаптації освітніх програм, розробки навчальних планів і закінчуючи веденням документації, треба бути компетентним в цих питаннях. Про яку сходинку до вершин педагогічної майстерності можна вести мову, якщо думати вчорашнім днем? Держава і батьки очікують результатів!

17 вересня минулого року депутатський корпус Саратської райради одноголосно підтримав рішення створити КУ «Саратський центр професійного розвитку педагогічних працівників».

А вже 2 лютого 2021 року  голова новоутвореної Саратської ОТГ перед депутатським корпусом ставить питання про ліквідацію установи. Що змінилося за цей час? Хтось ознайомився з роботою Центру, проаналізував та обґрунтував недоцільність подальшого функціонування і дійшов такого висновку?

І, навіть, не головне, що люди, професіонали своєї справи, залишаються без роботи, а те, що зруйноване ніколи не буде відновлено. У нашому районі вже є досвід ліквідованого міжшкільного навчально – виробничого комбінату. Замість того, щоб продумати питання підготовки дітей за різноманітними професіями, ліквідували заклад з багатющою навчальною базою, сучасно оснащеними кабінетами. Хто відповість за те, що відібрали у старшокласників можливість отримувати робітничі професії, затребувані на ринку праці?

Не можна експериментувати, приймати рішення, якщо не розумієшся в цих питаннях

Дуже тяжко щось доводити комісії Саратської селищної ради з питань освіти, культури, спорту та у справах молоді, яку очолює депутат від партії «ОПЗЖ», людина, далека від того, що відбувається в освітній галузі в умовах реформування. Абсолютна некомпетентність та неволодіння ситуацією про завдання і функції управління освіти та Центру деяких членів комісії привела до прийняття рішень, які суперечать освітньому законодавству. Є така категорія людей, які не розуміють, що влада не повинна руйнувати освітні структури, а, навпаки, робити все можливе для їх розвитку.

Нам хочеться подякувати багатьом вчителям за спільну роботу, учням, з якими ми проводили різноманітні заходи, і вони прославляли наш район. Щиро вдячні також батькам цих учнів, які не стояли осторонь і були з нами завжди на зв’язку.

Ми намагались працювати так, щоб досягнення учнів і вчителів колишнього Саратського району були відомі не тільки на місцевому, а й на обласному та всеукраїнському рівнях.

Але, на жаль, депутатський корпус Саратської селищної ради позбавив громаду можливості радіти новим досягненням, успіхам, перемогам учнів та їх батьків, а вчителів – їх зростанню у фаховій майстерності», – поділилася своїми міркуваннями Марія Караулан.

Причина ліквідації – відсутність грошей?

Депутат Саратської селищної ради Іван Дудуш звертає увагу на неповну юридичну обґрунтованість проекту рішення. На сесії він закликав депутатів не голосувати за ліквідацію Центру.

Натомість депутат пропонував створити робочу групу, яку потрібно було зобов’язати:

  • детально вивчити юридичну сторону даного питання;
  • проаналізувати діяльність Центру, його суспільну значимість для освітян громади;
  • вирішити питання можливої оптимізації Центру;
  • провести переговори з іншими громадами району на предмет заключення договорів на умовах співфінансування.

«У той час, коли триває реформування освіти, підготовка вчителів до роботи в Новій українській школі, голова селищної ради приймає рішення ліквідувати Центр. На засіданні  спільної комісії на моє запитання, хто виступає ініціатором ліквідації закладу, вона чітко відповіла, що це її бажання. Про який розвиток науково-методичної діяльності, організації роботи з обдарованою молоддю, участь в проектах можна вести розмову? 

В Саратській ОТГ бюджет  приймався 24 грудня 2020 року. Центр був прийнятий на баланс селищною радою лише 30 грудня. Тобто саме у грудні,  заклавши кошти лише на січень-лютий 2021 року, створена штучна підстава, аби зараз оголосити про відсутність коштів та ліквідацію.

Така позиція голови підводить до того, що депутатському корпусу  буде нав’язана її думка. Це рішення керівництва Саратської ОТГ  є  «правильним», оскільки воно має коаліційну більшість серед депутатського корпусу.

В листі голови Одеської ОДА Сергія Гриневецького від 10.12.2020 року надані рекомендації головам територіальних громад, яким передані бюджетні установи, з огляду на відповідність колективним потребам територіальної громади, прийняти управлінські рішення щодо їх реорганізації або оптимізації, але ніяк не ліквідації», – розповідає Іван Дудуш.

Також ліквідація Центру порушує ст.75 Закону України (ЗУ) «Про освіту». В документі вказано,  що наукове і методичне забезпечення освіти здійснюють науково-методичні та методичні установи. Крім того, це суперечить ст. 52 ЗУ «Про повну загальну середню освіту».

Наголосимо на тому, що наукове і методичне забезпечення системи загальної середньої освіти здійснюється відповідно до статті 75 ЗУ «Про освіту» з урахуванням особливостей, визначених цим законом. З метою забезпечення професійного розвитку педагогічних працівників, здійснення їх науково-методичної підтримки в системі загальної середньої освіти функціонують центри професійного розвитку педагогічних працівників.

Депутат пропонував на минулій сесій селищної ради оптимізувати фінансові витрати на утримання Центру, аби не ліквідовувати його. Зокрема, на утримання Центру та компенсацію працівникам у зв’язку з ліквідацією вже закладено 322 тис. грн в місцевому бюджеті. Якщо провести оптимізацію, тобто залишити п’ять штатних одиниць, цих коштів вистачить на виплату заробітної плати співробітникам протягом 7-8 місяців.

Але, як бачимо, доленосне рішення про ліквідацію Будинку дитячої творчості та Центру професійного розвитку педагогічних працівників провладна коаліція затвердила, навіть не обговорюючи. Так, можливо, треба замислитися над раціоналізаторським підходом до фінансових витрат  в Саратській ОТГ та компетентністю  керівництва? Бо за його коротке правління в громаді ні на що коштів, окрім апарату селищної ради, більше не вистачає.