дунайська вода

Придунайські водосховища – джерело зрошення для аграріїв Бессарабії, які, зрошуючи переважно овочеві культури, вирощують помідори, баклажани, перець тощо. Про це повідомляє  Державне агентство меліорації та рибного господарства України, передає Бессарабія.UA.

Минулі 4 роки водосховища у басейні Дунаю були маловодними, опадів майже не спостерігалося. Рівні води Дунаю були близькими до абсолютних мінімумів, а на деяких ділянках навіть нижчими.

Для завчасної підготовки до цьогорічного поливного сезону на Одещині, Ізмаїльським, Кілійським, Болградським управліннями водного господарства Держрибагентства проведено роботи по наповненню водосховищ Придунав’я та Причорномор’я.

Так, під час весняного водопілля наповнення водосховищ відбувалося самоплинно за допомогою регулювання шлюзів. З початку року до водосховищ Кагул, Картал, Ялпуг, Кугурлуй, Катлабух, Китай та Сасик шляхом регулювання роботи відповідних шлюзів водосховища було наповнено дунайською водою в обсязі майже 475 млн куб. м.

Крім того, у разі несприятливих гідрологічних умов у період весняного водопілля та у граничний період технологічна схема заповнення водосховищ Катлабух, Китай та інших невеликих водосховищ (Дракулівське, Козійське, Нерушайське, Дмитрівське, Кагачське, Виноградівське, Барабойське, Санжейське) передбачає їх примусове заповнення за допомогою насосних станцій.

Наразі шлюзи-регулятори вже закрито, адже станом на 03.04.2023 рівень води у р. Дунай в районі шлюзів, через які забезпечувалося самоплинне наповнення Придунайських водосховищ, знизився до відміток, які вже не дозволяли продовжувати самоплинне наповнення.

Вільний об’єм водосховищ наразі дорівнює 165,3 млн куб. м, у тому числі водосховищ, які можливо примусово наповнити: Катлабух – 27,7 млн куб. м, Китай – 29,1 млн куб. м. Крім того, об’єм випаровування з цих двох водосховищ більше їх корисних об’ємів.

Якщо ці водосховища (Катлабух та Китай) примусово не наповнити, то в результаті природного випаровування та запланованого забору води на зрошення, рівні води у них протягом року можуть знизитися нижче рівня їх мертвого об’єму. За попередніми оцінками об’єм примусового наповнення водосховища Катлабух має становити 41,8 млн куб. м, а Китай – 33,1 млн куб. м, при необхідності фінансування в обсязі близько 23 млн грн.

Всього з Придунайських та інших водосховищ Причорномор’я на зрошення передбачено подати майже 92 млн куб. м води, при цьому об’єм випаровування складе ще орієнтовно 352 млн куб. м.

Ситуація на річці Дунай з метою відновлення самоплинного наповнення водосховищ контролюється управліннями водного господарства Держрибагентства. Водночас Держрибагентством спільно з Одеською ОВА 30.03.2023 було прийнято спільне рішення, що починаючи з 15.05.2023 двічі на місяць управління водного господарства надаватимуть прогноз по водозабору, обсягам випаровування та рівням Придунайських водосховищ на наступні 45 діб. Це дасть можливість контролювати ситуацію та підготуватися до примусового наповнення водосховищ.