В Ізмаїльському державному гуманітарному університеті вже декілька років здійснюється набір студентів на навчання за спеціальностями «Історія та археологія» та «Туристична діяльність». В рамках співробітництва з іноземними вузами та реалізації низки проектів студенти щороку приймають участь в багатьох експедиціях, науково-практичних конференціях, в тому числі й за кордоном, що зокрема, сприяє підвищенню рівня знань іноземних мов. Дві подорожі відбулись цім літом.

В рамках підписаних угод про співробітництво між нашим університетом та Кишинівським державним педагогічним університетом імені І. Крянге група студентів історичного відділення факультету української філології та соціальних наук взяла участь у  археологічних розкопках в місті Сороки, що на півночі Республіки Молдова.

На території районного центру, що знаходиться на відстані 160 км від Кишиніву, розташована унікальна середньовічна фортеця. Вона була зведена Штефаном Великим в останній чверті XV ст. на березі Дністра як оборонне укріплення проти татарських орд, які просувалися до Бессарабії. До того, як була побудована кам’яна фортеця, тут було укріплення з дерева і землі, яке згадується в 1499 р., хоча існує думка, що воно було зведено раніше. 

В ході археологічних розкопок, які проводилися в фортеці, були знайдені залишки дерев’яних укріплень. Сороцька фортеця має округлу форму з діаметром 37,5 метрів. У фортечні стіни вбудовано 5 башт – 4 округлих і одна вхідна квадратної форми. Вежі мають три рівня та спеціальні отвори для гармат. Стіни веж мають ухил до центру фортеці. Висота фортечних мурів – 20-25 метрів, а товщина стін – 3,5 метри. Фортеця в якості самої східної точки оборони Молдови протягом своєї історії була свідком багатьох нашесть. Тут, біля підніжжя її стін, проходили жорстокі бої.

Студенти-історики ІДГУ разом зі студентами Кишинівського державного педагогічного університету імені І. Крянге під керівництвом професорів Серджіо Мустяце та Іона Тентюка взяли участь в дослідженні оборонного рову та підземних приміщень, розташованих навколо фортеці.

Також нещодавна продовжилось співробітництво, започатковане торік, між Ізмаїльським державним гуманітарним університетом та румунською асоціацією «Ібіда» за підтримки університету «Нижній Дунай» (м. Галац, Румунія). Дослідницька група від нашого навчального закладу була залучена до розкопок залишків найбільшої пізньоримської  фортеці Ібіда на території Добруджі.

Даний археологічний об’єкт розташований в долині річки Слава. На сьогодні значну частину території фортеці займає село Слава Руса, більшість населення якого складають липовани-старовіри.

Фортеця вперше була описана геологом Памфілом Полоніцем у 1897 р. як ланцюг укріплень з товстими стінами, з 33 вежами і трьома воротами. У 1911 р. Василе Парван ідентифікував це укріплення як Ібіду (поліс Ібіда).

Ця історична пам’ятка досить складна. Археологічні дослідження привели до ідентифікації слідів палеоліту, середнього неоліту, римського, раннього римсько-візантійського та ранньо-середньовічного періодів. У центрі фортеці була виявлена базиліка, кілька рівнів побутових споруд, а в 2,5 км на схід від фортеці було виявлено городище з валом і ровом. У 2001 році в ході робіт було виявлено ансамбль «Західні ворота», що прекрасно демонструє оборонну систему і доступ до фортеці.

Делегація ІДГУ взяла участь у дослідженні кількох дільниць цього археологічного комплексу. Разом з колегами з Італії, під керівництвом професора Алессандро Театіні, група долучилася до розкопок пізньоримської базиліки, виявленої на території некрополя, неподалік від фортеці. Також представники ІДГУ разом зі студентами Ясського університету під керівництвом викладачів Лукрециу Михайлеску-Бирліба та Юліана Моги дослідили територію навколо фортечних стін.

Крім участі в археологічних розкопках група з України, користуючись гостинністю румунської сторони, відвідала цікаві місця, пов’язані з стародавньою історією Добруджі (фортеці Аргамум, Істрія, Єнісала). Надзвичайно цікавою була екскурсія до музейного комплексу міста Тулча.

Учасники експедиції напередодні професійного свята – Дня археолога (15 серпня) висловлюють щиру вдячності керівництву ІДГУ за можливість взяти участь в цікавих науково-практичних дійствах.

Візит представників Ізмаїльського університету до колег з Молдови та Румунії має не лише освітнє та наукове значення, а й сприяє зближенню молодих дослідників сусідніх країн, що в майбутньому дозволить об’єктивно, без упереджень, висвітлювати різноманітні історичні події.