25 вересня в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті відбулася помітна подія – презентація мистецького проекту «Придунайська Історія», ініціатором якої є фронтмен фольк-гурту «Очеретяний кіт» Роман Кріль. Це — інтерактивна книжка з цікавинками літературно-історичного та етнографічного плану. Вона має додатки у вигляді аудіодиску, QR-кодами з посиланням на музичний інтернет-ресурс та мапою південної частини Одеської області.

Ще в червні місяці, напередодні рок-фестивалю «Дунайська Січ», «очеретяні коти» анонсували цей проект широкому загалу. Після того автор ідеї впродовж деякого часу подорожував Південною Бессарабією задля збору потрібного матеріалу.

Головний герой книжки — чумак Василь. Він мандрує Південною Бессарабією і спостерігає, які різні народи заселяють ці землі. Його мандрівка детально описує атмосферу цих дивовижних місць у XVIII-XIX століттях: культуру, звички, ремесла та побут. Написана книга двома мовами – українською та російською, ілюстрації виконані Сергієм Гарькавим, який сам родом з Акерману (Білгорода-Дністровського).

Завдяки QR-кодам, на які треба навести смартфони, можна одразу прослухати пісні або увійти на сторінки в соціальних мереж «Facebook» або «YouTube». До того ж, є компакт-диск, який містить сім народних пісень Придунав'я у сучасній обробці гурту «Очеретяний Кіт» та Анни Заклецької. Мапа-гра відтворює шлях мандрів чумака Василя з назвами реальних місцевих поселень нашого регіону. Граючи на ній, діти мають можливість з самого дитинства відчувати простір і час Бессарабії, а ще вона дозволить зануритись в історичні події малої батьківщини. І дізнатися, що відбувалося в цих знайомих з дитинства краях.

Відповідаючи на питання журналістів та присутніх студентів, пан Роман розповів, що десь років з п’ять тому, приїжджаючи на рок-фестиваль, він разом з друзями мав змогу бувати й в різних куточках Одещини. За цей час вони закохалися в неї настільки, що з’явилось бажання не тільки виконувати пісні, а й щось розповісти про Бессарабію.

Завдяки підтримці ректора університету Ярослава Кічука та кандидата історичних наук Івана Татаринова, вони змогли знайти саме ті місця і факти, на які змогла спиратися історія головного героя книги – чумака Василя. Він мандрував світом, зокрема Україною, і познайомився зі своєю коханою  Марійкою у Тарутино. А згодом, через декілька років знов зустрівся з нею у Вилково.

Вивчаючи фольклорну спадщину Бессарабії, Роман Кріль зазначив, що вона дуже різноманітна. Але найважливішим є той факт, що співіснування багатьох національностей на одній території – це неймовірно гарний приклад і привід для того, щоби знаходити порозуміння і співіснування різнокультурних людей. В «Придунайській історії» не має однієї домінуючої нації – усі рівні, а головним чинником виступають людські якості доброзичливості, які показують саму людину, а не національність.

На питання «Чи буде продовження мандрів?», автор книги відповів, що спочатку потрібно вивчити реакцію читачів на першу книгу. Але подібних історій безліч, оскільки герой може мандрувати Полтавщиною, поїхати до Харкова і т.д. Тому написання другої частини, де можуть бути описані пригоди не тільки Василя, а й його друзів, має великі шанси.

Наостанок варто додати, що сама презентація книги в університеті пройшла, як то кажуть, «на ура!». Під акомпанемент живої музики (гітари та флейти) Роман Кріль зачитав деякі уривки з тексту, майстерно відтворюючи і старечий голос діда, і дзвінке дівчаче соло. Він також заспівав народні пісні, які в обробці «Очеретяного кота» отримали особливе звучання. Частину екземплярів книги гурт залишив в подарунок бібліотеці ІДГУ. А ректор університету, в свою чергу, нагородив гостей Почесною грамотою за активну  громадянську позицію, вагомий внесок у культурно-просвітницький розвиток української Бессарабії та проведення мистецьких заходів для студентів і викладачів. Після завершення хлопці та дівчата трохи поспілкувались та сфотогрувались з музикантами.