повітряна тривога

Cьогодні, 11 липня 2022 року, у Верховній Раді України зареєстровано проєкт Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо порушень законодавства у сфері цивільного захисту, вчинених в умовах воєнного стану». Про це інформує Бессарабія.UA за посиланням на сайт ВР України.

Ініціатор законопроєкту – український волонтер, меценат і політик, народний депутат України від партії «Слуга народу» Сергій Кузьміних.

Чинним законодавством України у сфері цивільного захисту передбачений чіткий алгоритм поведінки громадян та відповідні повноваження органів державної влади, місцевого самоврядування, керівників підприємств і організацій усіх форм власності у випадку виникнення надзвичайної ситуації. Шляхом відповідних оповіщень (сигналів і повідомлень) органи управління цивільного захисту доводять до мешканців населених пунктів інформацію про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій, повітряної тривоги, аварій, катастроф, епідемій, пожеж тощо. Після отримання таких оповіщень, громадяни мають діяти відповідно до наданих інструкцій та правил цивільного захисту. Зокрема, припинити роботу та вжити необхідних заходів безпеки.

Події у місті Кременчуку на Полтавщині, коли вдень 27 червня рашистські війська завдали ракетного удару по торговельно-розважальному центру «Амстор», в якому знаходилась велика кількість відвідувачів, показали що нехтування керівництвом торгового центру оповіщення про повітряну тривогу призвело до загибелі 21 особи та однієї особи, яка залишається зниклою безвісти.

Під час війни повітряна тривога не буває навчальною — щоразу, коли її оголошують, існує реальна загроза життю.

З урахуванням того, що війна триває вже п’ятий місяць, у керівників організацій, установ, підприємств та інших роботодавців, має бути відпрацьований чіткий та зрозумілий алгоритм дій на випадок повітряної тривоги або інших сповіщень про небезпеку, які надходять від органів управління цивільного захисту.

Чинним законодавством за правопорушення у сфері цивільного захисту передбачена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб та фізичних осіб-підприємців — від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

«Можливо в мирний час, таке покарання є достатнім для порушників, проте в умовах війни, коли рашистські нелюди щодня завдають ракетні удари по мирним населеним пунктам України, невиконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту призводить до загибелі наших громадян і виглядає, як допомога агресору», — вважає ініціатор законопроєкту.

Як зазначено у пояснювальній записці до проєкту вказаного вище Закону, його метою є встановлення кримінальної відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації або громадянином — суб’єктом підприємницької діяльності в умовах воєнного стану, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров’ю людей або призвело до загибелі людей.

Так, автор законопроєкту пропонує доповнити Кримінальний кодекс України статтею 270-2 наступного змісту:

«Стаття 270-2. Порушення законодавства у сфері цивільного захисту, вчинене в умовах воєнного стану

  1. Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації або громадянином — суб’єктом підприємницької діяльності в умовах воєнного стану, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров’ю людей, —

карається штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

  1. Те саме діяння, вчинене повторно, або якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, —

карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років».

Підпишіться на наш телеграм-канал і читайте новини у зручний для вас час.