На території лікарні у відокремленій будівлі, де тривалий час знаходився морг, відбувається реконструкція. Будівлю вирішено перепланувати й оновити для розміщення служби зі знезараження витратних матеріалів, що застосовуються під час виконання необхідних медичних процедур. Про деталі проєкту кореспонденту Бессарабії.UA повідомив генеральний директор медустанови В.М.Гайдуков.
Точна назва головного елемента технічної начинки майбутнього об’єкта звучить мудровано: «стерилізатор для деконтамінації медичних відходів». А якщо простіше, то це камера або автоклав – можете назвати як завгодно, де відходи лікування (використані шприци, системи, захисні маски, рукавички, спецодяг тощо) проходять жорстку термічну, антибактеріальну обробку, після чого у знешкодженому стані їх відправляють на утилізацію.
Можна було б поставитися до цього факту як до рядової події у робочі будні лікарні. Однак участь вітчизняного міністерства і, головне, співучасть Світового банку у фінансуванні проєкту свідчить про масштаби та значущість проблеми. Очевидна мета ініціативи — захист довкілля від забруднення неприродними матеріалами, запобігання загрозі поширення інфекцій, врахування уроків пандемії ковіду.
Стерилізаційний комплекс обладнання отримає не тільки Дунайська лікарня, а й ще дві лікувальні установи Одеської області — лікарня міста Южне та 1-ша міська лікарня Одеси.
Які переваги отримають власники обладнання та технологій, подарованих МОЗ? Організатори місцевої охорони здоров’я вважають, що знизяться витрати, які за цією статтею несуть лікарні, які змушені користуватися послугами сторонніх фірм. Досі було так: із подібними одеськими, київськими, харківськими чи іншими фірмами, що мають ліцензію, укладали договори на збирання відходів. Зазвичай систематично приїжджав спеціальний транспорт, відвозив непотріб, а лікарні розплачувалися за надану послугу. Річна або поквартальна сума витрат названа не була, але прозвучали нарікання на те, що вивезення відходів обходиться недешево. Можливий економічний ефект від впровадження новинки поки що не підраховано, проте керівництво Дунайської лікарні щодо цього сповнене оптимізму, оскільки виношуються плани укладення відповідних договорів із суміжними лікувальними установами, яким буде простіше та дешевше оплачувати цю послугу на місцевому рівні, поповнюючи водночас бюджет Дунайської обласної лікарні.
На думку редакції, читачам сайту цікаво було б дізнатися вартість наданого обладнання. В.М.Гайдукову вона не відома, нічого певного не повідомив із цього приводу і департамент охорони здоров’я ОДА, куди ми звернулися із запитом. Ну а турбувати з цього приводу наш МОЗ визнали зайвим. «Установка дорога», запевнили нас. Ну й добре. Адже дали, а не забрали!
Усередині майбутнього об’єкта зараз ведуться малярні роботи. Ви бачите на фото двох майстрів. Терміни стислі: приміщення має бути готове вже до кінця наступного місяця. Крім того, потрібно ще прокласти невелику ділянку дороги, що примикає до будівлі, підвести комунікації — електрику, воду, каналізацію, потім здійснити монтаж обладнання, який вестимуть спеціалізовані фірми-субпідрядники. Підкреслимо, спеціалізовані, бо стерилізатор працюватиме на перегрітій парі температурою 130 градусів за Цельсієм, що вимагає, зокрема, прокладання трубопроводів з особливих матеріалів, відповідної системи каналізації тощо. Планується, що для обслуговування цієї виробничої дільниці будуть потрібні один-два працівники. Надійність та ефективність функціонування нового інфраструктурного підрозділу Дунайської лікарні сумнівів у лікарів не викликає.