рені ліки

У Рені багато хворих з неврологічними захворюваннями скаржаться на те, що у місті неможливо купити транквілізатори за спеціальними рецептами: у жодній з аптек їх не відпускають. За цими ліками треба їхати до Ізмаїла, що не зовсім зручно, а зараз ще й невигідно фінансово, оскільки вартість проїзду до райцентру суттєво подорожчала, повідомляє Бессарабія.UA.

– Я пацієнтка неврологічного відділення уже багато років, страждаю на шийний остеохондроз з усіма наслідками (мігренеподібні головні болі, запаморочення, порушення координації рухів тощо), – розповіла нашому кореспонденту одна з обурених пацієнток. – Раз на півроку-рік лягаю до лікарні «прокопатися», а в проміжку між курсами лікування іноді приймаю препарат Феназепам, який належить до групи транквілізаторів. Він для мене як «швидка допомога», якщо виникають проблеми із засинанням. В одній упаковці препарату 50 пігулок, яких мені вистачає на цілий рік. Але щоб отримати ці ліки у свою домашню аптечку, треба дуже постаратися. Спочатку потрібно піти в поліклініку, взяти в реєстратурі картку та вистояти чергу до невропатолога, після чого треба пройтися й іншими кабінетами, щоб поставили потрібні печатки. Я живу в селі, тож щоразу прошу піти сина замість мене, який мешкає у Рені. Отримавши на руки рецепт, поїздку до Ізмаїла за ліками бажано не відкладати, тому що він діє лише 5 днів (ще минулого року – 10 днів). Сам препарат коштує близько 90 гривень, однак з урахуванням вартості поїздки до Ізмаїла туди-назад (280 грн) його придбання коштуватиме 370 гривень. Чому цей препарат, нехай навіть за рецептом, не можна купити в Рені? Хотілося б дізнатися, чи не можна виписати такий рецепт у сімейного лікаря в селі? Тому що на прийом до невропатолога потрібно взяти направлення у сімейного лікаря. Одним словом, створили неврологічним хворим, яким і так нелегко у житті, безліч додаткових проблем…

З проханням прокоментувати цю проблему ми звернулися до генерального директора Ренійської центральної міської лікарні, лікаря-невропатолога вищої категорії О.К. Бурля.

– Реалізацію таких медикаментів, як Феназепам, Сибазон та інших у місті Рені може здійснювати тільки та аптека, яка має ліцензію на торгівлю психотропними, сильнодіючими седативними препаратами та так званими прекурсорами, – сказав Олег Костянтинович. — У нашому місті жодна з аптек такої ліцензії не має, бо вона коштує грошей. Я вже не говорю про те, скільки кабінетів потрібно пройти, щоб узгодити її отримання. Отримати таку ліцензію можуть дозволити лише великі аптечні мережі. Деякі з них мають у Рені свої аптеки, наприклад, «Бажаємо здоров’я», «Аптека низьких цін». Але, мабуть, вони теж не хочуть «возитися» з цим — що вже тоді говорити про невеликі приватні аптеки? І справа навіть не в ліцензії та її вартості. Відповідно до нормативів, аптека повинна мати відповідні умови для зберігання цих препаратів і бути готовою до регулярних зустрічей з представниками правоохоронних структур, які за обов’язком служби повинні займатися оборотом таких препаратів, оскільки вони можуть використовуватися для вживання наркозалежними особами. Звичайно, боротьба з наркоманією — це нагальна потреба і контроль тут, безумовно, важливий. Однак через необхідність контролювати оборот таких препаратів мимоволі страждають наші хворі, які їх потребують — вони не можуть придбати їх у Рені. Раніше був такий період, що ці препарати неможливо було придбати навіть в Ізмаїлі, бо в тих аптеках, які займалися їхньою реалізацією, закінчився термін ліцензії. Згодом, наскільки мені відомо, свою ліцензію відновила лише одна із цих аптек, що знаходиться на проспекті Незалежності (колишній проспект Суворова). Таким чином, сьогодні можливість придбати ці препарати — вони виписуються на спеціальному рожевому бланку — все ж таки є, хоча для цього і треба їхати до Ізмаїла. Щодо незручностей з виписуванням таких рецептів (необхідність стояти у черзі до невропатолога, ставити печатки в різних кабінетах тощо), то ми тут допомогти нічим не можемо. Такі правила. І ми повинні неухильно їх дотримуватись,  сподіваємось у цьому на розуміння наших пацієнтів.

Чи можуть рецепти на психотропні, сильнодіючі седативні препарати та так звані прекурсори виписувати, окрім невропатологів, також і сімейні лікарі у селах, щоб пацієнти щоразу не їздили до поліклініки до Рені? Це питання пацієнтки ми переадресували головному лікареві Центру первинної медико-санітарної допомоги С.Ф. Георгіу.

– Так, сімейні лікарі можуть виписувати такі препарати, але лише після того, як їх призначить пацієнту вузький фахівець, тобто невропатолог чи психіатр, — відповів Сергій Федорович. — Іншими словами, щоб сімейний лікар виписав хворому той самий Феназепам, потрібні конкретні підстави, а не просто бажання самого пацієнта, який прийшов на прийом і звернувся з таким проханням: мовляв, ось я останнім часом нервую, погано сплю, випишіть мені Феназепам. Сімейний лікар має бачити висновок невропатолога чи психіатра в амбулаторній карті хворого, де поставлено відповідний діагноз та рекомендовано лікування препаратами названих вами груп. Причому цей висновок має бути актуальним станом на день прийому, а не піврічної або річної давності. Це сильнодіючі ліки. Сімейний лікар, хочу це наголосити, не випише їх просто на підставі бажання хворого, який аргументує тим, що він їх колись приймав і вирішив знову відновити прийом. Сімейний лікар не є фахівцем у тих хворобах, на лікування яких призначаються такі препарати, і сам рекомендувати їх до прийому не може. Тим більше, що вони виписуються на особливих бланках рожевого кольору, які знаходяться під суворим обліком. У рецепті обов’язково має бути зазначене дозування препарату, яке підбирає для кожного конкретного хворого, знову ж таки, вузький фахівець. Слід також виходити з того, що при тривалому та безконтрольному прийомі ці препарати викликають залежність, тому щомісяця їх виписувати пацієнтові ніхто не буде – це можна робити не частіше ніж раз на місяць.