В Україні продовжує діяти програма «Доступні ліки», завдяки якій пацієнти можуть отримувати необхідні медикаменти безоплатно або з невеликою доплатою. Як знайти найближчу аптеку, перевірити наявність необхідних ліків у ній та як їх отримати там під час воєнного стану, розповідає Бессарабія.UA з посиланням на Міністерство охорони здоров’я України.
Для українців, які потребують медикаментозного лікування, в умовах воєнного стану також працює програма «Доступні ліки». Завдяки цьому пацієнти можуть отримувати певні ліки безоплатно або з невеликою доплатою. До програми входять лікарські засоби проти серцево-судинних хвороб, діабету І типу (інсулінозалежний) та ІІ типу, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії, нецукрового діабету, а також препарати для профілактики інфарктів та інсультів.
Знайти аптеку з «доступними ліками» допоможе оператор контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Усі дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів – безоплатні. Аптеки, які беруть участь у програмі реімбурсації, також можна впізнати візуально: вони мають на дверях наліпку «Тут є «Доступні ліки», а ті, де можна отримати інсулін, мають ще одну наліпку «+Інсуліни». Також шукати аптеку з «доступними ліками» можна за допомогою «Електронної карти аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів».
Дашборд «Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів» має два розділи, які перемикаються за допомогою стрілок під дашбордом.
1. Електронна карта місць відпуску е-рецептів
У першому розділі можна знайти детальну інформацію щодо укладених договорів про реімбурсацію між аптечними закладами та НСЗУ. Сторінка містить корисну інформацію:
— кількість аптечних закладів, що вже уклали договір;
— кількість місць відпустку лікарських засобів за електронним рецептом;
— відображення відсоткового поділу аптек-партнерів НСЗУ за формою власності та за типом закладу.
Також у таблиці з інформацією про назву аптеки, контактні дані, адресу додано у стовпчик «Уже є відпущені». Карта місць відпуску лікарських засобів є інтерактивною. Обравши за допомогою фільтрів потрібний населений пункт, можна побачити розташування аптечних закладів у цьому населеному пункті, їхні адреси та контактні телефони. Також – дізнатись, чи відпущено в обраній аптеці хоча б один електронний рецепт. Для зручності використання рекомендуємо натиснути кнопку «на весь екран» на нижній панелі дашборду праворуч. І перегляд даних відбуватиметься у збільшеному масштабі.
Ефективному пошуку інформації сприятимуть наступні фільтри:
— область;
— населений пункт;
— тип власності (комунальний, приватний, ФОП);
— назва закладу;
— код ЄДРПОУ.
Необхідний аптечний заклад легко знайти як на карті, так і за допомогою зазначених фільтрів. Натиснувши на обраний за допомоги фільтрів підрозділ, можна побачити його розташування на карті.
- Розподіл аптек за областями
Тут також розміщено дані про кількість аптечних закладів, що вже уклали договір, та кількість місць відпустку лікарських засобів за електронним рецептом.
Графічно можна відразу побачити відсотковий поділ аптек-партнерів НСЗУ за формою власності та за типом закладу для кожної області. Додано інформацію щодо розподілу аптек та аптечних пунктів за наявністю відпущених рецептів за областями України. Тут застосовуються ті самі фільтри пошуку та деталізації інформації, як і в першому розділі, але додається можливість пошуку аптечного закладу за назвою населеного пункту, області, де працюють аптеки-партнери НСЗУ. На сторінках обох підрозділів дата останнього оновлення інформації зазначена в лівому нижньому куті дашборду. Для перегляду дашборду зі смартфона, необхідно увімкнути функцію автоповорот у налаштуваннях телефону та перевертати смартфон горизонтально.
Щодо лікувальних рецептів, то лікарі можуть виписувати як електронні, так і паперові рецепти. У випадку, коли лікар має доступ до електронної системи охорони здоров’я, він створює електронний рецепт. Після створення рецепта на мобільний телефон пацієнта приходить СМС з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Зміст СМС: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ» — ця комбінація 16 цифр і є електронним рецептом.
Ті, хто не мають телефона або бажають отримати продубльований на папері рецепт, можуть попросити лікаря надрукувати його у вигляді інформаційної пам’ятки. Вона міститиме номер рецепта та код підтвердження, а також інформацію про виписані ліки та спосіб їх застосування, завіряється підписом лікаря та печаткою. Паперовий рецепт на препарати за програмою «Доступні ліки» виписується на формі рецептурного бланка №1. У рецепті лікар має зазначити, чи препарат повністю безоплатний для пацієнта, чи з доплатою. Сам лікарський засіб виписується за міжнародною непатентованою назвою (МНН), не більше трьох найменувань на один рецепт. Наразі лікар може виписувати рецепт за програмою «Доступні ліки» на місяць.
Як отримати конкретні ліки? Наприклад, пацієнту потрібні ліки проти серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, цукрового діабету ІІ типу. Отже, йому необхідно звернутися до свого лікаря, з яким укладено декларацію і є зв’язок. Або до будь-якого іншого сімейного лікаря (якщо пацієнт був змушений змінити місце проживання), терапевта чи педіатра, з яким декларації немає. Адже первинна допомога для ВПО надається у повному обсязі. Лікар проведе огляд, діагностику, призначить необхідне лікування, зокрема й медикаментозне.
Якщо необхідні ліки через розлади психіки та поведінки – слід звертатися до психіатра, епілепсії – до психіатра або невролога.
Якщо пацієнтові потрібно прописати першу схему лікування інсуліном, то це робить лікар-ендокринолог. Зміни в схему вносить також він. Після затвердження схеми виписувати рецепти на інсуліни може й сімейний лікар.
Проти нецукрового діабету перший рецепт має виписати також лікар-ендокринолог, за повторним рецептом можна звертатися до лікарів, які надають первинну медичну допомогу.