зміїний

Прикордонник з Ізмаїла Сергій Тушенко — один із 49 захисників острова Зміїний, які перебувають у російському полоні. Що наразі про них відомо в ефірі “Українського радіо. Одеса” розповіла Суспільному сестра Сергія Валентина.

Майже дев’ять місяців більшість захисників українського острова Зміїний перебувають у російському полоні. Це морські піхотинці та прикордонники. За словами Валентини, їх 49. На момент вторгнення російської армії на острові там перебували 80 військовослужбовців.

“Про них зовсім забули”

Де зараз Сергій Тушенко і що з ним — його родина не знає. Валентина каже, що жодної звістки від брата родина не отримувала: ні побратими, яких вдалось звільнити з полону, нічого про нього не знали,  ні листів через “Червоний хрест”, як інші родини, вони не отримували.

“Про нашого Сергія немає ніякої інформації, жодної. Все, що ми про нього знаємо — це те, що ми бачили 26 лютого по російських каналах: бачили його лице в автобусі, на причалі та все. Ніяких листів, ніяких дзвінків, нічого. Тільки от зверталась до НІП — підтвердили: так, він дійсно є у списках, він дійсно полонений. “Червоний Хрест” один раз зателефонував матері та сказав, що підтверджено, що він у полоні, але ніякої інформації більше”, — розповіла Валентина.

Валентина вважає, що про захисників Зміїного забули: останній великий обмін полонених зі Зміїного відбувся у квітні, що з іншими захисниками родини не знають.

“Я вважаю, що про них зовсім забули. Спочатку сказали, що вони загинули, потім сказали, що їх звільнили, тобто подали та частково змінили, але ж це була зміна частково: 49 хлопців ще там. На мою думку, їх забули. Куди ми не звертаємося: чекайте, все буде добре, їх обов’язково повернуть. Але останнім часом мати була на зустрічі у Києві, то слава богу, про них згадали, що, дійсно, з квітня не було жодного обміну хлопців з острова Зміїний”, — розповіла сестра прикордонника.

Історія Сергія Тушенка

Сергій Тушенко став прикордонником влітку 2021 року. До цього чоловік багато років займався підприємництвом, керував магазинами побутової техніки. За словами Валентини, у серпні 2021 він вперше потрапив на острів Зміїний. Йому там сподобалось і він вирішив служити саме тут.

“Він дуже задоволений був службою, подобалося і командування, і сама робота. Десь у січні йому пропонували їхати на білоруський кордон у Волинську область, був вибір — або острів Зміїний, або білоруський кордон, тому що він був там в листопаді. Він сказав: “ні, я хочу на острів Зміїний, мені тут більш подобається, тут така гарна природа”, — розповідає Валентина про брата.

На Зміїний Сергій потрапив 9 лютого з третього разу: то шторм був, то судно не могло їх доставити. Зв’язок родина втратила з ним 24 лютого після 16:00.

Чому захисників Зміїного не можуть звільнити з полону

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець раніше розповідав, що станом на 7 листопада з полону вдалося звільнити 30 військовополонених з острова Зміїний.

За його словами, складність їх повернення полягає у тому, що вони “стали легендою цієї війни — вони прийняли бій, коли багато хто був дезорієнтований”.