В Україні започаткували фонд “Ініціатива справедливості” (JIF), який займатиметься збором інформації про російських воєнних злочинців та виплачуватиме за неї винагороду, а також сприятиме засудженню та покаранню. Про це повідомляє Бессарабія.UA з посиланням на Суспільне.

Подробицями про це поділився співзасновник організації, український журналіст Станіслав Асєєв.

“Трохи про JIF. Ідея проста: ніхто не може приїхати до України, зґвалтувати її жінок, катувати чоловіків — та поїхати назад до рф, гадаючи, що йому це минеться”, — заявив він.

Після масового вбивства мешканців Бучі російськими військовими журналіст вирішив організувати фонд для пошуку військових злочинців рф. Його основою стала американська державна практика виплати винагороди за інформацію про терористів.

Структурно фонд складається з трьох частин:

  1. Команда, яка представлена на сайті JIF, займається публічною комунікацією проєкту.
  2. Технічна команда, яка перебуває на етапі формування, складається з аналітиків, юристів, програмістів тощо.
  3. Головне управління розвідки Міністерства оборони.

“За третій пункт хочу окремо подякувати Кирилу Буданову та офіцерам розвідки, які беззастережно підтримали проєкт з першого мого звернення до ГУР з цією ідеєю. Звісно, що як громадська ініціатива ми не можемо самі реалізовувати придбану інформацію, якщо вона стосується осіб в окупації чи росії — та будемо оперативно ділитися нею зі спецслужбами”, — зазначив Асеєв.

Пожертвувати кошти для фонду можна буде за допомогою системи PayPal та на криптогаманець.

Такі способи обумовлені двома факторами:

  • механізмом виплат інформаторам, оскільки він має бути максимально конфіденційним;
  • неадаптованістю під проєкт українського законодавства, яке поки що не дає можливості використовувати банківську картку чи вільно знімати кошти, як благодійний фонд.

“З одного боку, жертвуючи 10 доларів, ви не побачите завтра у Києві Гіркіна в наручниках — і ми дійсно не можемо сказати, коли це станеться. JIF створюється не на рік, не на два, а на десятиліття: ми розуміємо, що шукати цих потвор будемо стільки, скільки вони існуватимуть. Але коли росія дійде до рівня 1990 року, а росіяни будуть стояти у довжелезних чергах за самогоном, проклинаючи вже мертвого путіна — гроші за цих потвор на сайті будуть для них цілим статком. І починати треба вже зараз”, — наголосив журналіст.