Извините, этот текст доступен только на “Украинский”.

затримання Мечу

Обшук автомобіля у центрі міста Ізмаїл влітку 2020 року, затримання його водія та звинувачення у незаконному поводженні зі зброєю та бойовими припасами закінчилися виправдувальним вироком. Про це повідомляє Бессарабія.UA з посиланням на Єдиний державний реєстр судових рішень.

Неординарна подія, яка сталася у першу половину дня 11 серпня 2020 року біля Свято-Покровського собору в Ізмаїлі, привернула тоді увагу безліч людей. В соціальних мережах швидко поширилися відео, зняті очевидцями на камеру своїх телефонів, на яких було зафіксовано обставини того, що відбувалося. Ймовірно, саме одне з цих відео і було представлене адвокатом обвинуваченого у суді й стало одним із найголовніших доказів  невинуватості  уродженця села Оріхівка Болградського району Одещини в інкримінованому йому правопорушенні.

Правоохоронці отримали у суді дозвіл на здійснення обшуку в автомобілі RANGE ROVER, власником якого була третя особа, а фактичним користувачем громадянин, котрий викликав професійний інтерес у правоохоронців та згодом став обвинуваченим у кримінальному провадженні.

Рух автомобіля RANGE ROVER був припинений мікроавтобусом, що його підрізав, в салоні якого знаходилися, як кажуть у народі, «маски-шоу». Чоловіки у камуфляжному одязі та частково закритими обличчями поклали водія позашляховика на землю вниз обличчям і одягли кайданки на руки за його спиною.

Мікроавтобус ескортували співробітники патрульної поліції, а згодом на місце події прибула й машина зі слідчо-оперативною групою райвідділу поліції. Далі розпочався обшук, який фіксувався на камеру.

Як зазначено в обвинувальному акті, уродженець Болградського району, знаходячись у м. Ізмаїл Одеської області придбав у невстановленої особи два корпуси ручних осколкових гранат РГД-5, два підривачі типу УЗРГМ (УЗРГМ-2) та пістолет марки STALKER калібру 9 мм, які пізніше без передбаченого законом дозволу зберігав в автомобілі марки RANGE ROVER без мети збуту.

Саме цей арсенал, відповідно до протоколу обшуку, був виявлений при чоловікові та в салоні позашляховика того серпневого дня 2020 року, та став підставою звинувачення особи у носінні, зберіганні, придбанні вогнепальної зброї, вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу.

Підозрюваного було взято судом під варту з альтернативою внесення застави у сумі 168160 (сто шістдесят вісім тисяч сто шістдесят) гривень. Чоловік провів в ізоляції з 11.08.2020 до 28.08.2020 року. Його звільнили з-під варти з урахуванням внесення визначеної судом суми застави.

Судовий розгляд справи був розпочатий ще 26 травня 2021 року та тривав майже два роки. Судом досліджені усі можливі докази у справі, надані як стороною обвинувачення, так і стороною захисту, допитано свідків, понятого тощо.

Достовірно встановлено, що затримання майбутнього обвинуваченого, особистий обшук та проникнення в його транспортний засіб відбулися ще до початку проведення офіційного обшуку, у відсутності понятих.

Суд погодився з логічними твердженнями сторони захисту про те, що на вилученому під час обшуку пістолеті безумовно мали б залишитися біологічні сліди обвинуваченого, у тому числі потожирові виділення та сліди рук, якби він особисто поклав зброю за штани. Проте, експертиза показала відсутність відбитків, у момент затримання обвинувачений не був у рукавичках, що, відповідно, виключає версію обвинувачення.

Стороною захисту також був наданий відеозапис події затримання обвинуваченого, який переглянув суд під час розгляду справи. Як вказано у тексті вироку, з цього відеозапису вбачається, як співробітники поліції у камуфляжній формі та в масках біля водійських дверей автомобіля RANGE ROVER поклали обвинуваченого обличчям вниз до асфальту та одягли кайданки на руки, перемістивши його ближче до тротуару. Крім того, видно, що на цей момент ззаду його штанів були відсутні будь-які предмети, а згодом – як дві особи у цивільному одязі з вдягненими на руках гумовими рукавичками, які надалі відповідно до «офіційного» відеозапису обшуку здійснювали особистий обшук обвинуваченого та обшук автомобіля, щось поклали ззаду за штани обвинуваченого.

За сукупністю досліджених доказів, суд прийшов до висновку, що обвинувачений має бути виправданим.

Чоловіка поновлено в правах, обмежених під час кримінального провадження, на підставі виправдувального вироку Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 23.05.2023.

Кошти в сумі 168 160 грн будуть повернуті заставодавцю.

Виходячи з мотивів винесення судом виправдувального вироку, вбачається, що прокурори практично не мають шансів досягти успіху в суді апеляційної інстанції щодо його скасування.