кулани

У групи куланів, випущеної в дику природу Тарутинського степу восени минулого року, народився малюк. Також навесні, після періоду акліматизації, команда Rewilding Ukraine випустила на волю ще одну групу куланів. Про це повідомляє Rewilding Danube Delta, передає Бессарабія.UA.

Минулої осені група куланів, яка прибула два роки тому до Тарутинського степу з біосферного заповідника «Асканія Нова», була випущена з акліматизаційного вольєра в дику природу. Тварини перезимували на волі без втручання та підтримки людини. Один з куланів був помічений GPS передавачем, що дозволяло екологам та рейнджерам з місцевої громади відстежувати переміщення тварин. Також час від часу рейнджери обстежували степ та здалеку спостерігали за куланами.

«Ми бачили, як кулани мігрують степом, де вони годуються та відпочивають. Випуск куланів у дику природу Тарутинського степу – це експеримент, перша спроба за довгі роки повернути тварин на волю, на ділянки степу, не обмежені парканами та іншими перешкодами, які стримують тварин на певній території. До сьогодні в Україні у наближених до природних умов кулани мешкали на косі Бирючий острів, на великих огороджених ділянках степу в заповіднику «Асканія-Нова» та у природному парку «Беремицьке». Тож ми не були впевнені, як поводитимуть себе тварини на волі. Тому ми обрали рейнджерів з місцевих жителів, які мають наглядати за куланами та за можливості зменшувати загрози для тварин», – розповідає Михайло Нестеренко, виконавчий директор Rewilding Ukraine.

Маленьке диво в степу

Тварини добре перезимували, здійснюючи невеликі міграції степом. Іноді місцеві жителі помічали куланів на сусідніх полях. Але вони не завдають шкоди, тож жителі навколишніх сіл, заздалегідь попереджені про таку можливість, тварин не ображають. Навпаки люди дружньо ставляться до них і допомагають спостерігати за пересуванням тварин: періодично надають екологам фото і відео, зняті під час зустрічей з тваринами. Кілька куланів, ймовірно, перетнули кордон з Молдовою, але за деякий час повернулися. Вже навесні, коли степ зазеленів ковдрою різнотрав’я, група майже не залишала природного заказника «Тарутинський степ», тому що мала достатньо їжі на цій території. Як раптом, під час чергового обстеження групи рейнджери помітили маленьке диво: в однієї із самиць куланів з’явився малюк.

«Це перший кулан, який народився у Тарутинському степу за останні кілька сотень років. До того ж малюк народився на волі. Ми надзвичайно радіємо цій події, а також тому, що кулани добре перенесли зиму, навіть без підтримки людини. Ми маємо надію, що у них на цій території є майбутнє, всупереч тому, що за два роки частина тварин загинула через паразитарні захворювання. Окремою загрозою для тварин є активне використання агрохімікатів, які потрапляють на степові ділянки та у воду під час обробки полів», – додає Олег Дьяков, Ревайлдинг фахівець Rewilding Ukraine.

Повернення тварин до унікального степу

Тарутинський степ – одна з небагатьох ділянок майже недоторканого степу, що залишилися в Європі. Він характеризується трав’янистими рівнинами, що є домівкою для багатьох рідкісних видів. Без втручання людини тут мали б випасатися стада диких травоїдних тварин, таких як кулан, сайгак і олені. На жаль, всі ці види зникли зі степу, в основному через полювання.

Зі збільшенням чисельності куланів у Тарутинському степу зростатиме їх вплив на місцеве біорізноманіття та харчові ланцюги. Їх випас дозволить утримувати траву в степу короткою, що принесе користь таким тваринам, як ховрах і степовий бабак, а також зменшить ризик природних пожеж шляхом виїдання надлишкової рослинності. Окрім того, кулани, як і бабаки, лані європейські та інші знакові види, яких команда Rewilding Ukraine також повертає до степу, є цікавими об’єктами для спостереження, що сприятимуть розвитку екотуризму в регіоні.

Плани на майбутнє

Програма повернення куланів у регіон дельти Дунаю, метою якої є створення тут життєздатного вільного стада тварин, є довгостроковою та впроваджується командою Rewilding Ukraine спільно з різними партнерами та проєктами, за підтримки Бородінської селищної ради та агро-еколого-рекреаційного кластеру «Фрумушика-Нова». Ще одна група куланів минулої осені оселилася в акліматизаційному вольєрі в рамках партнерського проєкту «Підвищення конкурентоспроможності сільських периферійних громад півдня Одеської області».

«На жаль, в умовах війни в Україні, нам важко забезпечувати транспортування наступних груп куланів до степу. Але ми сподіваємося на краще і робимо все можливе, щоб наблизити перемогу, яка також поверне нам можливість продовжувати програму реінтродукції кулану до Тарутинського степу та інших придатних природних територій півдня України», – висловлює надію Олег Дьяков.