Тривалий час озера знаходились під загрозою повного висихання – низький рівень води в Дунаї не дозволяв самопливом заходити воді в озеро. В останні місяці ситуація стала критичною і прагнула найшвидшого вирішення. Про це повідомляє Бессарабія.UA з посиланням на Ізмаїльську районну адміністрацію.

З метою розв’язання проблеми питання порятунку озер було винесено на розгляд комісії ТБ та НС Обласної військової адміністрації за участю Родіона Абашева та за підтримки Максима Марченко.

На засіданні було прийнято рішення про виділення коштів з екологічного фонду на примусове наповнення водою озер Китай та Катлабух, яке розпочнеться найближчим часом.

Питання потребує швидкого рішення: інтенсивний забор води з озер, відсутність опадів та випаровування з поверхні озера посилюють загрозу різкого підвищення мінералізації води та, як наслідок, засолення ґрунту, що може призвести до зниження врожайності.

Також було обговорено питання щодо рибного промислу.

«Відносно підприємства, яке займається рибогосподарською діяльністю, будемо підіймати питання щодо задовільного утримання озера, в іншому випадку будемо клопотати щодо розірвання договору», — доповів Родіон Абашев.

Нагадаємо, через низький рівень води в озері Китай зафіксовано масовий замор риби.

Довідка:

Катлабух — заплавне озеро лиманного типу у низов’ях Дунаю на його лівому березі, відділене від річки дамбою, функціонує у режимі водосховища. У зв’язку з відсутністю опадів і низьким рівнем Дунаю протягом усього поливного періоду 2022 року ситуація по озеру Катлабух залишається критичною.

Озеро є найбільшим джерелом меліорації в Ізмаїльському районі. Від нього заповнюються озера Саф’яни та Лунг, Старонекрасівські плавні, Лощинівське та Кам’янське водосховища та ставок Покровський, з яких здійснюється забір та подача води на зрошувальні площі району.

На озерах Катлабух, Саф’яни та Лунг розташовані селище Суворове, села Стара Некрасівка, Кислиця, Багате, Утконосівка, Першотравневе, Саф’яни, які  здійснюють забір води на господарські потреби та на зрошення сільськогосподарських культур. Водойма має вирішальне значення для живлення сільгоспугідь та ведення господарської діяльності місцевих жителів. Слід також зауважити, що від рівня води в озері залежить рівень підземних вод, що безпосередньо впливає на наповнення колодязів та артезіанських свердловин, з яких населення використовує воду на господарські потреби.

Для уникнення критичного екологічного стану необхідно здійснити примусове заповнення озера.

Озеро Китай — водоналивне й прісноводне озеро заплавно-лиманного типу, яке розташоване в Ізмаїльському районі у пониззі ріки Дунай. Від заплави ріки Дунай озеро відокремлене дамбою, функціонує у режимі водосховища. На березі озера розташовані села Василівка, Приозерне, Фурманівка, Новоселівка, Червоний Яр, Старі Трояни, Муравлівка, Комишівка, для яких життєво важливим є встановлений рівень та стан води в озері Китай. Водойма також має вирішальне значення для ведення господарської діяльності місцевих жителів. Від рівня води в озері залежить рівень підземних вод — населення для господарських потреб використовує воду з колодязів та артезіанських свердловин, інших водних джерел у даній місцевості немає.

Сьогодні озеро знаходиться на межі гибелі та висихання, рівень води у водоймі коливається та поступово знижується до критичних відміток, в залежності від водності поточного року. Відсутність необхідної кількості опадів та малосніжна зима на півдні Одеської області призвели до того, що природне надходження води в озеро Китай майже зупинилось, та не є можливим.

Озеро має можливість поповнення водою з ріки Дунай шляхом проходження води по каналу Кофа від Кислицького рукава. Подальший рух води відбуватиметься примусово (при низькому рівні води в р. Дунай) за допомогою насосних станцій. Крім того, водообмін може бути порушений через руйнування мосту між каналом Кофа та озером — міст знаходиться в аварійному стані.

На водосховищі здійснюється рибогосподарська діяльність, але стан водойми на даний час унеможливлює проведення даної діяльності у повному обсязі. Маловодність озера призводить до замулення дна озера, тим самим збільшується вміст забруднювальних речовин, підвищується рівень мінералізації води, надмірне зростання небажаної водної рослинності, мікроорганізмів, відбувається зниження нересту риби, вимирання та зникнення цінних видів риб.

Для уникнення критичного екологічного стану також необхідно здійснити примусове заповнення озера.

Підписуйтесь на наш канал в телеграм та читайте новини у зручний для вас час.