Сьогодні, 9 листопада, на найбільш актуальні питання щодо виїзду чоловіків призовного віку на ділянці Ізмаїльського прикордонного загону надав відповіді помічник начальника Ізмаїльського прикордонного загону – начальник прес-служби, підполковник  Ігор Перегняк. Про це повідомляє Бессарабія.UA.

Найбільш актуальним на сьогодні залишається питання перетину кордону українських моряків. Згідно з пунктами 2-12 «Правил перетину державного кордону громадянами України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1997 р. № 57, у разі введення на території України воєнного стану, громадяни України чоловічої статті віком від 18 до 60 років мають право перетинати державний кордон, якщо вони прямують для роботи на морських суднах, суднах внутрішнього плавання у складі екіпажів таких суден або для проходження практичної підготовки на таких суднах.

Таку можливість сьогодні мають три категорії моряків:

  • курсанти закладів освіти (при собі мати посвідчення особи моряка, довідку від закладу щодо направлення курсанта на практику на судні під українським або іноземним прапором, військово-облікові документи з відповідними відмітками районного, міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
  • особи, які прямують для роботи на суднах у складі екіпажів суден, що здійснюють рейси до/з морських портів України та здобули відповідну кваліфікацію до 24 лютого 2022 року, і випускники закладів освіти, які закінчили навчання у період воєнного стану (при собі мати посвідчення моряка, суднову роль (список осіб суднового екіпажу), crew list, підтвердження від Адміністрації судноплавства про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів);
  • інші особи, які також прямують для роботи на суднах у складі екіпажів суден, що здійснюють рейси до/з морських портів України та здобули відповідну кваліфікацію до 24 лютого 2022 року, але які обов’язково повинні мати при собі окрім вищезазначених документів у попередньому пункті військово-облікові документи з відповідними відмітками районного, міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки й трудовий договір (контракт) для роботи на морському судні, судні внутрішнього плавання або лист від судновласника, оператора судна про намір укласти з громадянином України трудовий договір (контракт) для роботи на морському судні.

Важливо: Адміністрація судноплавства повинна у дводенний строк з моменту отримання завірених копій документів від моряків (окрім курсантів), видати таким особам підтвердження про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів у довільній формі за підписом Голови Адміністрації судноплавства або його заступника. Підтвердження обов’язково має містити гербову печатку або накладений кваліфікований електронний підпис.

Після отримання підтвердження, моряки повинні особисто у семиденний строк повідомити відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, та отримати дозвіл на виїзд з місця проживання від керівника відповідного районного (або міського) центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти СБУ, Служби зовнішньої розвідки України – дозвіл відповідного керівника) для пред’явлення уповноваженим представникам Держприкордонслужби від часу перетину кордону.

Виїзд за кордон дозволено чоловікам, якщо вони виключені з військового обліку на підставі наявності документів, що підтверджують інвалідність (всіх груп). Тобто, якщо у чоловіка призовного віку у відповідному документі є запис/відмітка «знятий з військового обліку», але при цьому чоловік не має документів, що підтверджують інвалідність – перетнути кордон він не зможе.

Обмежено придатні у воєнний час також не зможуть виїхати за межі держави. Однак, при наявності висновку військово-лікарської комісії про тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров’я терміном до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії) перетнути кордон можна буде.

Чоловіки, які є батьками трьох і більше дітей (навіть від різних шлюбів), мають право перетину кордону при наявності абсолютно усіх підтверджувальних документів, але має бути найголовніший документ – саме про утримання трьох і більше дітей, а не просто факт офіційного підтвердження батьківства.

Документами, що підтверджують самостійне виховання дитини згідно з приписами Сімейного кодексу України можуть бути:

  • свідоцтва про народження дітей (трьох і більше);
  • посвідчення батька багатодітної сім’ї;
  • рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав;
  • свідоцтво про смерть матері дитини;
  • рішення суду про відібрання дитини у матері без позбавлення її батьківських прав;
  • рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою;
  • рішення суду про оголошення матері померлою.

Чоловік, який є батьком трьох і більше дітей, може перетинати кордон без дітей, за наявності зазначених документів або їх нотаріально завірених копій.

Стосовно чоловіків-студентів: їм виїзд не дозволяється. Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які є здобувачами передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти в Україні не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, але дана категорія громадян не має права виїжджати за кордон через те, що вона зазначена в абзаці другому частині третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну  підготовку та мобілізацію», а не у частині першій цієї статті. Тому, відповідно до п. 2-6 Правил, дана категорія громадян не має права виїжджати за межі території України.

Окремо пан Ігор зазначив, що порушників державного кордону на ділянці, підпорядкованій Ізмаїльському прикордонному загону, можна розділити на дві категорії:

– особи, що намагаються виїхати через державні прикордонні пункти пропуску за допомогою підробних документів;

– особи, які використовують «зелений» коридор – поза межами пункту пропуску, перетинаючи поля, лісосмуги, річки.

У порівнянні з весняним періодом кількість чоловіків у південній частині Одеської області, які намагаються незаконно виїхати за кордон України, все ж таки зменшилась. Незважаючи на це, ізмаїльські прикордонники майже щодня виявляють «героїв», які намагаються незаконно покинути територію рідної країни. На жаль, часто у цій справі їм допомагають місцеві жителі – звісно, за немалу грошову винагороду.

«Я маю сказати, що таким громадянам рано чи пізно доведеться відповідати перед законом за свої дії. Вже є не менше трьох впроваджень, ці люди постануть перед судом. Тому краще добре подумати головою, аніж вирішитись на це» – зазначив Ігор Перегняк.

Наостанок пан Ігор дав настанову тим чоловікам, які все ще планують незаконно перетнути український кордон.

«Я не рекомендую це робити. За кожен випадок порушення перетину державного кордону настає юридична відповідальність. З початком повномасштабного вторгнення російської армії на територію України, охорона державного кордону була посилена, збільшена кількість прикордонних нарядів та технічних засобів для охорони кордону на всіх напрямках – як на суходолі, так і на річковій ділянці. Так, зараз війна і, можливо, комусь страшно. Однак добре подумайте! Якщо ви не в ЗСУ, ДПСУ, СБУ – краще займіться будь-якою роботою задля Перемоги України. Тому що вже віддана дуже велика ціна задля нашої Перемоги, і продовжує віддаватись кожен день ціною життів військовослужбовців ЗСУ, Державної прикордонної служби, ТРо –  всіма підрозділами, які охороняють нашу країну. Ми одним спільним кулаком знищуємо тих, хто прийшов на нашу землю з мечем. З мечем прийшов, а повернеться на щиті!» – підкреслив пан Ігор.

Підписуйтесь на наш канал у телеграм і читайте новини у зручний для вас час.